Anasayfa | Arşiv | İletişim | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

MEHMET UZUN KENT KÜTÜPHANESİ AÇILIYOR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Sümerpark Kampüsü içinde son derece modern bir şekilde yapılan Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi, binlerce kitabıyla okurlarını bekliyor.

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Kategori  Kategori : Kültür-Sanat
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1203
Tarih  Tarih : 18 Şubat 2009 12:57

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Sümerpark Kampüsü içinde son derece modern bir şekilde yapılan Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi, binlerce kitabıyla okurlarını bekliyor. Diyarbakır Sanat Merkezi, yazarlar Vedat Türkali ve Kaya Müştekhan’ın katkı sunduğu kütüphane 15.000 süreli ve süresiz yayından oluşuyor. Hedef ise 50.000 kitap. Zozan Uzun da eşi Mehmed Uzun’un kütüphanesini bağışladı.

Bilgi-Belge Merkezi

Klasik kütüphanecilik anlayışının yerine modern bilgi-belge merkezi olması hedeflenen Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi’nin ilk amacı, Diyarbakırlıların bilgi ihtiyacının karşılanacağı bir hafıza mekânını işler kılmak. Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi sorumlusu Bilgi ve Belge Yönetimi Uzmanı Selman Aydoğdu, kendilerinin her iktidarın kendi görüşleri doğrultusunda yeniden biçimlendirdikleri halk kütüphaneciliği anlayışını yıkacaklarını, yerine modern bilgi sistemi ile donatılmış bir kent kütüphanesi anlayışını yerleştireceklerini söyledi.

E-Kütüphanecilik yapılacak

Bu amaçla kütüphanede bulunan tüm belge ve bilgilerin dijital ortamda görülmesini sağlayan bir otomasyon sistemi kurulacağını aktaran Aydoğdu, okurlara bu sayede zaman ve kolaylık sağlanacağını, oluşturulacak dijital arşiv sayesinde de Kent Kütüphanesi arşivinin dünyanın her yerinden görülebileceğini belirtti. Kütüphanenin yakın zamanda hayata geçireceği projeler hakkında da bilgi veren Aydoğdu, Kürt yazarların biyografilerinin yer alacağı e-kütüphanecilik ile birlikte sadece kütüphane olmanın çok ötesinde bir hizmet anlayışı geliştireceklerini ifade etti. Aydoğdu bunu yazarların imza günleri ve okuma günlerinin yapılacağı aktivitelerin izleyeceğini de belirtti.

Çocuklar ve engelliler de düşünüldü

Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi’nin en önemli özelliklerinden biri engellilerin ve çocukların da düşünülmüş olması. Engelliler kendileri için oluşturulan bölümde bilgi ve belgelere en kolay şekilde ulaşabilecek. Kent Kütüphanesi çocukları da unutmamış. Çocuklara dönük Kürtçe masal okuma günleri, sinema-belgesel film gösterimlerinin yapılacağı kütüphanede çocukların dünyasının zenginleştirilmesi hedefleniyor.

Bölgenin kitap ihtiyacını karşılayacak

Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi’nin bir kütüphane olmanın çok ötesine geçecek bir diğer çalışması ise bünyesinde bir kitap toplama merkezi oluşturacak olması. Buna göre her türlü kitap bağışının yapılması için girişimlerde bulunulacak ve bölgenin kitap ihtiyacı bu bağışlarla karşılanacak. İstenen yerlerde kütüphane kurulması için destek olunacak. Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi, 19 Şubat 2009 günü saat 12.30’da kültür-sanat-edebiyat ve siyaset çevresinden birçok davetlinin katılacağı bir törenle açılacak.SON DAKİKA HABERLERİ

FeratMehmetoğlu FeratMehmetoğlu
Anadilde eğitim
Cevat Düşün Cevat Düşün
Kürtlerin geriliği, Türklerin kibirliği
Altan Tan Altan Tan
Şıvanlar ve gavanlar
Suzan Samancı Suzan Samancı
Roj Tv neden Türkiye'den yayın yapmasın
Özgür Amed Özgür Amed
NEDEN İNADINA BARIŞ
Mahmud Hocaoğlu Mahmud Hocaoğlu
Çözüm: Federasyon
Eğitimci Eğitimci
Eğitim Üzerine
Av.Bülent Temel Av.Bülent Temel
301 DEĞİŞMEDİ

ANKET

TEKRAR SEÇİM TEKRARI NE ZAMAN?


Tüm AnketlerDöviz

  Döviz Alış Satış
  Dolar 3.6600 3.6666
  Euro 3.2405 3.2620

Ajansdiyarbakir.com © Tüm Hakları Saklıdır. Yazarlar ve editörler yazdıkları haberlerden ve yazılardan sorumludur. Dış yazarlardan gerekli izinler alınmıştır. Haberler kaynak gösterilerek alınabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi